Więcej

Dotleń się na wiosnę czyli rowerem wokół AmberOne

Korytarz AmberOne Autostrady A1 przebiega przez tereny unikatowe pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Województwa kujawsko-pomorskie i pomorskie są jednymi z najbogatszych w ścieżki rowerowe w Polsce. Nie brakuje w nich urokliwych jezior, lasów i obfitujących w rzadkie gatunki roślin i zwierząt miejsc. Poza obszarami dzikimi, nieskażonymi działalnością człowieka, gdzie możecie bez ograniczeń obcować z przyrodą – szlaki rowerowe w tym regionie są też umiejscowione w okolicach atrakcyjnych turystycznie.  Chcąc zachęcić Was do zabrania ze sobą na urlop rowerów, przedstawiamy wybrane trasy rowerowe, położone w pobliżu naszej autostrady. Tymczasem, zawsze zachęcamy do pamiętania o bezpieczeństwie, bo przecież bezpieczeństwo to nasze drugie imię, dlatego upewnij się, że  Twój rower jest w dobrym stanie po przeglądzie, sprawdźcie także czy jesteście odpowiednio wyposażeni i macie przynajmniej dobry kask.

TORUŃ I OKOLICE

Zacznijmy od południowej części, czyli okolic Torunia. Mieszkańcy tego regionu nie mogą narzekać na brak ścieżek rowerowych. Wręcz przeciwnie – liczba tras i atrakcje zadowolą tam każdego miłośnika jednośladów. Jedną z polecanych przez nas tras jest licząca 40 km trasa Toruń – Chełmża – Kamionki Małe. To propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie wypoczynek nad wodą, bowiem droga prowadzi przez dwa jeziora – Chełmżyńskie i Kamionkowskie. Na trasie warto zwiedzić odrestaurowany Pałac Romantyczny w XIX w. w Turznie.

Kolejną propozycją na wycieczkę rowerową jest trasa Toruń – Zamek Bierzgłowski – Unisław – Chełmno. Mierzy ona 60 km i kierujemy ją dla miłośników regionalnej historii. Znajdziecie na niej kilka szlacheckich dworków, średniowieczne zamki krzyżackie i kościoły.

Jeśli chcielibyście z Torunia wybrać się do Bydgoszczy – również polecamy zrobić to na rowerze! Trasa Toruń – Czarne Błoto – Ostromecko – Bydgoszcz jest jednak polecana zaawansowanym rowerzystom. Po drodze do zwiedzenia jest ogromny kompleks pałacowo – parkowy, Pałac Nowy, Pałac Stary i liczne dworki szlacheckie.

Jedną z najczęściej wybieranych ścieżek rowerowych w okolicach Torunia jest Wiślana Trasa. W zależności od brzegu Wisły, który wybierzecie, pokonacie: 55 km częścią lewobrzeżną lub 40 km prawym brzegiem. Zaliczana jest do najważniejszych szlaków woj. Kujawsko – Pomorskiego. Wyjeżdżając poza granice województwa wzdłuż Wisły można jechać o wiele dalej, bo aż 240 km! Proponujemy ją wszystkim ceniącym naturę, ze względu na jej położenie w terenach rezerwatów, parków krajobrazowych, lasów i otoczeniu pomników przyrody. Wybierając tę trasę pamiętajcie jednak, żeby dobrze się przygotować kondycyjnie i nie zabierać ze sobą dużego bagażu. Nie polecamy wycieczki z dziećmi z uwagi na kilka trudnych, piaszczystych odcinków.

Kierując się na północ, polecamy niebieski szlak rowerowy, łączący dwa miasta Ziemi Chełmińskiej – Toruń i Grudziądz. Trasa mierzy 86 km i przebiega m.in. przez miasta tj. Grodno, Wąbrzeźno, Radzyń Chełmiński i Pokrzywno.  Szlak kończy się w okolicach jeziora Rudnik w Grudziądzu. Na trasie możecie zobaczyć m.in. dwory w Różankowie, Piwnicach, Sławkowie, gotycki kościół w Radzyniu Chełmińskim i  leśne tereny, charakterystyczne dla woj. Kujawsko-Pomorskiego. Dla tych, którzy po przejechaniu trasy będą wciąż głodni rowerowych przygód – polecamy kontynuację podróży czarnym szlakiem po Dolinie Wisły lub żółtym szlakiem do Tlenia lub Łąkorza.

 

Ruch  odbywa się dwoma pasami w kierunku Gdańska  i jednym pasem w kierunku Łodzi.

Węzeł Stanisławie jest zamknięty w kierunku Łodzi.

Na remontowanym odcinku  obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h.