Więcej

Licz do zera, czyli zero wypadków śmiertelnych na autostradzie

Warto wiedzieć, że istnieją cztery najczęstsze przyczyny wypadków z winy kierowców. Wszystkie dotyczą prostych, wręcz podstawowych zasad poruszania się w ruchu drogowym. Dlaczego zatem kierowcy łamią te zasady, narażając życie swoje, swoich pasażerów i innych podróżnych?

Być może wynika to z braku wiedzy, być może wyobraźni.

Aby pobudzić wyobraźnię kierowców i pomóc ugruntować wiedzę, cyklicznie animujemy edukacyjne działania pod hasłem „Licz do zera”. Metoda to bezpośrednie doświadczenie organoleptyczne: na interaktywnej instalacji można sprawdzić się w czterech aktywnościach, które poprzez zabawę uczą kompetencji tych aspektów bezpieczeństwa, będących najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych:

  • niedostosowanie prędkości do warunków drogowych
  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami
  • dekoncentracja urządzeniami elektronicznymi
  • zmęczenie za kierownicą


Nasza akcja to szansa, aby podczas interaktywnej zabawy sprawdzić się i poznać na własnej skórze, że wystarczą wiedza i wyobraźnia, by uniknąć większości wypadków. Instalacja pozwala kierowcom w specjalnych goglach zobaczyć świat bardzo zmęczonym wzrokiem, ocenić swój refleks na refleksomierzu, obrazowo oceniać realną bezpieczną odległość między pojazdami oraz sprawdzić w grze animowanej, jak wiele bodźców z drogi umyka naszej uwadze, gdy zajmujemy się np. telefonem lub nawigacją.

We wszystkie wakacyjne weekendy nasi autostradowi animatorzy wraz z giga-instalacją i upominkami czekają na Podróżnych na wybranych MOPach w kierunku Łodzi. Wbrew powszechnemu wśród kierowców przekonaniu o własnej nieomylności zawsze warto sprawdzić, czy nasze nawyki nie powodują zagrożenia drodze.

Harmonogram wakacyjnych sobotnich akcji na MOPach w kierunku Łodzi – wkrótce.

Jeśli podróżujecie z dziećmi, mamy również dla nich coś specjalnego. Dla najmłodszych Podróżników przygotowaliśmy atrakcję z nagrodami: przeskalowana plenerowa gra planszowa o nazwie „Zielona Podróż”, w której dzieci same są „pionkami”. Zabawa porusza tematy bezpieczeństwa w podróży i proekologicznych zachowań, zatem z pewnością dostarczy niezłej porcji ruchu i rozrywki, a także wiedzy na wszystkie – nie tylko wakacyjne – „zielone podróże”.

Km 35+43: Węzeł Pelplin jest zamknięty w kierunku Gdańska.
Ruch odbywa się dwoma pasami w kierunku Łodzi i jednym pasem w kierunku Gdańska.
MOP Olsze jest zamknięty w kierunku Gdańska.

Km 9+17: Węzeł Stanisławie jest zamknięty w kierunku Łodzi.
Ruch  odbywa się dwoma pasami w kierunku Gdańska  i jednym pasem w kierunku Łodzi.

Dowiedz sie więcej