AmberOne – Autostrada A1

SPRAWDŹ AmberGO!
NOWY SYSTEM PŁATNOŚCI

System automatycznego poboru opłat bez biletów i bez dokonywania płatności na bramkach!

KALKULATOR OPŁAT
AmberOne Autostrady A1

Oblicz cenę przejazdu

Przysłowia mądrością kierowców

Czego można się dowiedzieć z przysłowia? Wszystkiego! W polskich przysłowiach przechowujemy mądrość naszych przodków, zatem korzystajmy z niej przy każdej okazji, również drogowej. Komiksowy cykl ZAPARKUJ PRZY_SŁOWIE czyli drogową wersję polskich przysłów można śledzić na naszym i Partnerów profilach facebookowych. Oczywiście podczas parkowania, postoju i odpoczynku – wiadomo, nie korzystamy z telefonów za kierownicą!

Bacznie obserwujemy i analizujemy zdarzenia drogowe na AmberOne Autostradzie A1. Dostrzegamy niepokojący trend: zwiększającą się ilość niewłaściwych zachowań kierowców, a wśród nich niestety również kierowców ciężarówek, zawodowców i profesjonalistów, którzy jeszcze niedawno uchodzili za najlepszych kierowców polskich dróg i służyli za przykład dla innych. Być może kampania SZANUJMY SIĘ przyczyni się do powrotu tych dobrych praktyk!

Co mówią statystyki? Pojazdy ciężarowe stanowią około 20% ruchu na AmberOne Autostradzie A1. W 2019 roku doszło tam do 58 wypadków (w tym 28 z udziałem pojazdów ciężarowych), 667 kolizji (w tym 147 kolizji z pojazdami ciężarowymi), w wyniku wypadków 81 osób zostało rannych (w tym 28 osób rannych w wypadkach z ciężarówkami). Wszystkie 3 ofiary śmiertelne były wynikiem wypadków z udziałem pojazdów ciężkich. W pierwszym półroczu 2020 roku doszło do 64 kolizji i 12 wypadków z udziałem pojazdów ciężarowych, w wyniku których 21 osób zostało rannych, a 2 poniosły śmierć. Statystycznie wypadków z udziałem pojazdów ciężarowych jest coraz mniej, jednak ich skutki są dużo bardziej tragiczne, zarówno dla kierowców ciężarowych, jak i dla innych użytkowników dróg.