„(Za)trzymaj się zasad” jest kontynuacją kampanii „Bezpieczeństwo, moje drugie imię”, tematem przewodnim kampanii jest edukacja kierowców w kwestiach związanych z poprawnymi zasadami zatrzymywania się na autostradzie w razie awarii pojazdu.
Mamy nadzieję, że kampania „(Za)trzymaj się zasad” sprawi, że użytkownicy autostrad i dróg ekspresowych zapamiętają kilka złotych zasad, które zapewnią im bezpieczeństwo. Złote zasady, których należy się trzymać, to:
- zatrzymuj się wyłącznie na pasie awaryjnym jak najbliżej prawej strony
- opuść pojazd przez prawe drzwi
- ostrzeż innych, tj. włącz światła awaryjne, ubierz kamizelkę odblaskową i ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości przynajmniej 100 m
- poruszaj się wyłącznie pasem awaryjnym lub terenem zielonym
- zadzwoń po pomoc
- oczekuj na pomoc w bezpiecznej odległości od pojazdu na terenie zielonym.
W ramach kampanii przygotowano także ulotki z serii „(Za)trzymaj się zasad”, które mogą zostać pobrane z naszej strony internetowej (pobierz tutaj). W czasie trwania akcji ulotki były dostępne także w punktach poboru opłat na AmberOne Autostradzie A1.
Podczas trwania akcji w kilku miejscach na AmberOne Autostradzie A1 funkcjonariusze Policji zatrzymywali wybrane pojazdy i udzielali kierowcom instrukcji na temat właściwego zatrzymania się w razie awarii. Oprócz instrukcji zawierającej zasady poprawnego zatrzymywania się na autostradzie, kierowca otrzyma latarkę bezpieczeństwa i/lub kamizelkę odblaskową. Podobne kontrole będą powtarzane w lutym, marcu, maju oraz listopadzie.
W ramach kampanii powstały również:
- serial edukacyjny „Trzymajcie się dorośli” https://www.youtube.com/watch?v=oH2peEQda7w
- animowana instrukcja „Bezpieczne zatrzymanie na autostradzie” https://www.youtube.com/watch?v=tUOI9kYNB-o
- na wszystkich MOPach na AmberOne Autostradzie A1 stanęły tablice informacyjne z instrukcją poprawnego zatrzymywania na autostradzie w razie awarii.
Kampania „Bezpieczeństwo, moje drugie imię – (Za)trzymaj się zasad” została objęta patronatem merytorycznym przez Wojewódzką Komendę Policji w Gdańsku, natomiast patronat medialny objęły Radio Gdańsk i Radio PiK. Do akcji przyłączyły się także Komenda Miejska Policji w Grudziądzu oraz Komenda Powiatowa w Świeciu.