Więcej

Projekt Łąka – pierwsza w Polsce autostradowa łąka kwietna

Pilotażowy hektar łąki kwietnej, został wysiany w kwietniu 2021 r. na węźle Stanisławie. Projekt Łąka realizowaliśmy we współpracy z Fundacją Łąka, od lat zajmującą się promocją i zakładaniem łąk kwietnych. Na testowym poletku na SPO Stanisławie rośnie precyzyjnie dobrana mieszanka nasion 38 rodzajów roślin, m.in. chabry, szałwie, koniczyny, cykoria, mikołajek, marchew zwyczajna, mak, nostrzyk i wiesiołek. Na łące w szczycie lata rosło około 100 000 roślin z 6 milionami indywidualnych kwiatów, które wykarmiły potencjalnie 160 000 pszczół i innych zapylaczy.


W 2023 roku wzdłuż AmberOne Autostrady A1 kwitły już 3 hektary łąk kwietnych. Budowa i utrzymanie autostrad są potrzebne dla ułatwienia transportu. Zajmują one jednak mnóstwo miejsca, przecinają ważne przyrodniczo tereny i wymagają ciągłych nakładów na utrzymanie zieleni. Kwestie zrównoważonego rozwoju są nam bliskie i stanowią naturalną część naszej działalności. Dlatego mamy nowoczesne i proekologiczne podejście do terenów zielonych.

Nasze kwietne łąki pomagają ograniczyć poziom hałasu pochodzącego z pojazdów, a zastosowane mieszanki roślin ma właściwości oczyszczające powietrze. Hektar łąki potrafi związać nawet do 10 ton CO2 rocznie oraz pochłania do 120 kg pyłów PM 2,5.

Galeria zdjęć przedstawia rośliny i owady, które pojawiły się na testowym poletku łąkowym w SPO Stanisławie.

 

Ruch  odbywa się dwoma pasami w kierunku Gdańska  i jednym pasem w kierunku Łodzi.

Węzeł Stanisławie jest zamknięty w kierunku Łodzi.

Na remontowanym odcinku  obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h.