Więcej
Home /

Kalkulator opłat i planowanie podróży

Wszystkie informacje niezbędne przed podróżą w jednym miejscu. Tu sprawdzisz trasę oraz koszt przejazdu, podejrzysz aktualną sytuację na bramkach, poznasz wyposażenie MOPów oraz zasady automatycznych płatności AmberGO.

Zaplanuj PodróżSprawdź cenę i trasę przejazdu

Koszt przejazdu 0 PLN
Odległość 0 km
Mopy po drodze ( 0 )

0km od węzła startowego

0km od węzła docelowego

Tabela opłatSprawdź szczegóły

Pobór opłat odbywa się w systemie zamkniętym. Koszt przejazdu zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka, a należność jest pobiera na końcu trasy przejazdu.

Na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 funkcjonuje dwanaście miejsc poboru opłat: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś. Stacje poboru opłat (SPO), za wyjątkiem zlokalizowanych w pasie autostrady placów poboru opłat (PPO), zainstalowane zostały na drogach dojazdowych (tzw. łącznicach) węzłów autostradowych.

Przy wjeździe na autostradę każdy kierowca powinien pobrać bilet upoważniający do jednorazowego przejazdu na trasie Rusocin – Nowa Wieś. Bilet bezwzględnie należy zachować do kontroli w punkcie opłat, gdyż na jego podstawie zostanie naliczona opłata za przejazd. W razie braku ważnego biletu wjazdowego kierowca jest zobowiązany do uiszczenia maksymalnej opłaty zgodnie z obowiązującą tabelą opłat dla danej kategorii pojazdu i danego miejsca poboru opłat.

Kategoria
1 Pojazdy o dwóch osiach; bez podwójnych kół, nieciągnące przyczepy
1a Motocykle
2 Pojazdy o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej zamocowano podwójne koła
2a Pojazdy posiadające łącznie więcej niż dwie osie, bez podwójnych kół
3 Pojazdy o trzech osiach, z których przynajmniej na jednej zamocowano podwójne koła
4 Pojazdy o więcej niż trzech osiach, z których przynajmniej na jednej zamocowano podwójne koła
5 Pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, w szczególności pojazdy nienormatywne określone w przepisach Prawo o Ruchu Drogowym.

Stawki, ustanowione przez Ministra Infrastruktury, za kilometr z wyłączeniem podatku VAT, przedstawione są w tabeli poniżej:

 

Stawki opłat za przejazd zawierające podatek VAT (obowiązujące od dnia 11 lutego 2012 r.)

KATEGORIA 1

*Zgodnie z instrukcją otrzymaną z Ministerstwa Infrastruktury, od 4 września 2023 r. od godziny 12:00 do 31 grudnia 2023 r. do godziny 23:59 wszystkie pojazdy kategorii 1 i 1A są zwolnione z opłat za przejazd AmberOne Autostradą A1.

RusocinStanisławieSwarożynPelplinKopytkowoWarlubieNowe MarzyGrudziądzLisewoTurznoLubiczNowa Wieś
Rusocin-3.54.97.411.314.717.619.222.326.727.929.9
Stanisławie3.5-1.43.97.811.214.115.718.823.224.426.4
Swarożyn4.91.4-2.56.49.912.714.317.421.82325
Pelplin7.43.92.5-47.410.211.814.919.320.522.5
Kopytkowo11.37.86.44-3.46.37.810.915.416.618.6
Warlubie14.711.29.97.43.4-2.94.47.51213.215.2
Nowe Marzy17.614.112.710.26.32.9-1.54.79.110.312.3
Grudziądz19.215.714.311.87.84.41.5-3.17.58.810.7
Lisewo22.318.817.414.910.97.54.73.1-4.45.67.6
Turzno26.723.221.819.315.4129.17.54.4-1.23.2
Lubicz27.924.42320.516.613.210.38.85.61.2-2
Nowa Wieś29.926.42522.518.615.212.310.77.63.22-

KATEGORIE 2-4

RusocinStanisławieSwarożynPelplinKopytkowoWarlubieNowe MarzyGrudziądzLisewoTurznoLubiczNowa Wieś
Rusocin-8.311.617.526.93541.845.552.963.466.371
Stanisławie8.3-3.39.218.626.733.537.244.655.15862.7
Swarożyn11.63.3-5.915.323.430.233.941.351.854.759.4
Pelplin17.59.25.9-9.417.524.32835.445.948.853.5
Kopytkowo26.918.615.39.4-8.114.918.62636.539.444.1
Warlubie3526.723.417.58.1-6.810.517.928.431.336
Nowe Marzy41.833.530.224.314.96.8-3.711.121.624.529.2
Grudziądz45.537.233.92818.610.53.7-7.417.920.825.5
Lisewo52.944.641.335.42617.911.17.4-10.513.418.1
Turzno63.455.151.845.936.528.421.617.910.5-2.97.6
Lubicz66.35854.748.839.431.324.520.813.42.9-4.7
Nowa Wieś7162.759.453.544.13629.225.518.17.64.7-

KATEGORIA 5

RusocinStanisławieSwarożynPelplinKopytkowoWarlubieNowe MarzyGrudziądzLisewoTurznoLubiczNowa Wieś
Rusocin-34.848.873.6113.1147.3176191.5222.6266.9279.1298.9
Stanisławie34.8-1438.878.3112.5141.2156.7187.7232.1244.2264.1
Swarożyn48.814-24.864.498.5127.3142.7173.8218.1230.3250.2
Pelplin73.638.824.8-39.573.7102.4117.9149.4193.3205.4225.3
Kopytkowo113.178.364.439.5-34.262.978.4109.4153.8165.9185.8
Warlubie147.3112.598.573.734.2-28.744.275.3119.6131.7151.6
Nowe Marzy176141.2127.3102.462.928.7-15.546.590.9103122.9
Grudziądz191.5156.7142.7117.978.444.215.5-31.175.487.6107.4
Lisewo222.6187.7173.8149109.475.346.531.1-44.356.576.4
Turzno266.9232.1218.1193.3153.8119.690.975.444.3-12.232
Lubicz279.1244.2230.3205.4165.9131.710387.656.512.2-19.9
Nowa Wieś298.9264.1250.2225.3185.8151.6122.9107.476.43219.9-
Gotówka
Przy płatnościach w walutach obcych są akceptowane tylko banknoty o nominale nie wiekszym niż 100. Reszta wydawana jest w PLN.
Karty kredytowe i debetowe
Karty flotowe
Płatności elektroniczne

Spółka nie wystawia faktur VAT za przejazd autostradą A1.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie tj. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. z 2013 r. poz. 1485) określają obowiązkowe elementy faktury VAT. W świetle tych regulacji, dowód zapłaty za przejazd autostradą płatną (paragon fiskalny) jest, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, fakturą VAT. Numerem tej faktury jest unikalny numer wydruku, umieszczony u góry paragonu, obok daty jego wystawienia.

Dowód zapłaty jest jednocześnie rachunkiem dokumentującym wykonaną usługę, o którym mowa w art. 87 ustawy – ordynacja podatkowa, i spełnia warunek w postaci potwierdzenia wykonania usługi przejazdu autostradą.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (§ 3 pkt 4 lit. a-f rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur, Dz. U. 2013, poz. 1485), paragon fiskalny umożliwia rozliczenie opłaty za przejazd autostradą A1 w koszty uzyskania przychodu oraz odliczenie podatku  VAT.

Dodatkowo informujemy, że spółka nie wystawia duplikatów paragonów oraz nie ma możliwości wydrukowania kopii paragonów z kasy fiskalnej. Duplikat paragonu nie jest tożsamy z jego kopią, ponieważ stanowiłby drugi egzemplarz paragonu, identyczny z pierwszym (pochodzący z tego samego źródła). Z tego powodu, jak i ze względu na brak możliwości technicznych oraz stosownych przepisów podatkowych, duplikat nie może być ponownie wygenerowany z kasy fiskalnej.

Bilet jest dokumentem uprawniającym do jednorazowego przejazdu autostradą A1 na wybranym fragmencie odcinka Rusocin-Toruń. Zachowuje ważność przez 48 godzin od chwili wydania. Bilet należy zachować do kontroli w punkcie poboru opłat. W razie braku ważnego biletu kierowca jest zobowiązany do uiszczenia maksymalnej stawki za przejazd zgodnie z obowiązującą tabelą opłat.

Powyższe nie ma zastosowania w przypadku użytkowników korzystających z automatycznej metody płatności AmberGO.

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych, ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z dnia 1 października 2014 r., poz. 1310), do umów o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady, zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe. Umowa z GTC S.A. zawarta została przed wejściem wyżej wymienionej ustawy, zatem nie zmienia ona katalogu podmiotów zwolnionych z opłat ustalonych ww. umową.

Miejsce Obsługi PodróżnychGdzie się zatrzymać

Na trasie 152-km odcinka autostrady A1 Gdańsk – Toruń zlokalizowano, oddzielnie dla każdego kierunku ruchu, siedem miejsc obsługi podróżnych (MOP). Pełnią funkcję wypoczynkową, a oferowane na nich usługi służą podnoszeniu komfortu przejazdu kierowców i pasażerów.

Legenda
STACJA PALIW
STACJA PALIW
STACJA ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH
STACJA ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH
PARKING
PARKING
TOALETY DLA OSÓB  Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
TOALETY DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
TOALETY
TOALETY
PRZEWIJAKI  DLA NIEMOWLĄT
PRZEWIJAKI DLA NIEMOWLĄT
NATRYSKI
NATRYSKI
MIEJSCA PIKNIKOWE
MIEJSCA PIKNIKOWE
obiekty gastronomiczne
obiekty gastronomiczne
BAR
BAR
SKLEP
SKLEP
PLAC ZABAW
PLAC ZABAW
BANKOMAT
BANKOMAT
DARMOWE WI-FI
DARMOWE WI-FI

AmberGOautomatyczne płatności

AmberGO

Automatyczny system płatności za przejazd AmberOne Autostradą A1 oparty na odczytywaniu numerów rejestracyjnych przez kamery zainstalowane na bramkach. Wystarczy raz zarejestrować się w systemie AmberGO, by mijać bramki bez zatrzymywania, gdyż płatność odbywa się automatycznie online.

Dowiedz się więcej

EkokalkulatorKalkulator emisji spalin i paliwa

Kierowco, noga z gazu bo warto!

Ekojazda to ekonomia i ekologia w parze: mniejsza emisja spalin i większe oszczędności.

SPRAWDŹ EKOKALKULATOR

RegulaminJak korzystać z A1

Regulamin korzystania z płatnej „AmberOne” Autostrady A1 na odcinku Rusocin – Toruń.

Pobierz regulamin autostrady A1

UWAGA! Utrudnienia na węzłach Lubicz, Turzno oraz Rusocin związane z protestem rolników!

 

W związku z protestami rolników, występują utrudnienia w ruchu na węzłach autostradowych: Lubicz, Turzno oraz Rusocin.

Prosimy o ostrożną jazdę.

Bieżące informacje z trasy dostępne w naszej aplikacji AmberOne.