Więcej

Tydzień bezpieczeństwa na AmberOne Autostradzie A1. Licz do zera – czyli zero wypadków śmiertelnych na autostradzie

W tygodniu bezpieczeństwa ruchu drogowego, który w tym roku przypada od 17 do 23 maja, AmberOne Autostrada A1 łączy siły z pomorską i kujawsko-pomorską Komendą Wojewódzką Policji oraz Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego z Gdańska i Bydgoszczy, by wspólnie prowadzić działania edukacyjno-prewencyjne, których celem jest zwiększenie świadomości kierowców podróżujących autostradą.

Podczas planowanych działań pracownicy Operatora oraz Policja zamierzają przypominać kierowcom o zagrożeniach na drodze, wynikających ze zbyt dużej prędkości, zmęczenia czy nieuwagi. Ulotki poruszające tę tematykę będą rozdawane na wszystkich bramkach autostradowych. Dodatkowo kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną na autostradzie prędkość 140 km/h, będą otrzymywać ulotki informujące o przekroczonej prędkości wraz ze statystykami wypadków. W czasie trwania tygodnia bezpieczeństwa na autostradowych węzłach prowadzone będą kontrole stanu technicznego pojazdów. Ponadto przez cały tydzień akcji na autostradzie pojawią się wzmożone kontrole prędkości pojazdów, prowadzone przez oznakowane i nieoznakowane patrole policyjne.

Do akcji prowadzonych w ramach tygodnia bezpieczeństwa dołączą także jednostki pomorskiego i kujawsko-pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, które będą sprawdzały stan techniczny autokarów i pojazdów ciężarowych oraz będą prowadziły inne czynności kontrolne.

Na zakończenie tygodnia bezpieczeństwa w sobotę 22 maja w godzinach 10.00 – 18.00 na MOP Olsze Zachód odbędzie się pierwszy z kilku zaplanowanych w tym roku eventów z cyklu Licz do zera – czyli zero wypadków śmiertelnych na autostradzie. W ramach eventu przygotowana została dedykowana interaktywna instalacja animacyjno-edukacyjna, która porusza cztery aspekty bezpieczeństwa na autostradzie, będące jednocześnie najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych: prędkość, zmęczenie, dekoncentracja, zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami.

Celem prowadzonych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podróżowania po AmberOne Autostradzie A1.

Niestety rok 2020 był smutnym, rekordowym rokiem pod względem  ilości ofiar śmiertelnych na AmberOne Autostradzie A1, w którym  doszło  do 8 wypadków śmiertelnych. Prowadzone po wypadkach analizy wskazują, że głównymi przyczynami wypadków ze skutkiem śmiertelnym są oprócz nadmiernej prędkości zaśnięcie, zmęczenie lub nieuwaga wynikająca z korzystania z urządzeń elektronicznych.

Bezpieczeństwo to nasze drugie imię, dlatego rzucamy kierowcom wyzwanie: Licz do zera! Powalczmy wspólnie o zero wypadków śmiertelnych na autostradzie, bo czasem zero to najlepszy wynik.

 

Ruch  odbywa się dwoma pasami w kierunku Gdańska  i jednym pasem w kierunku Łodzi.

Węzeł Stanisławie jest zamknięty w kierunku Łodzi.

Na remontowanym odcinku  obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h.