Więcej

10 lat AmberOne Autostrady A1

14 października 2021 r. mija dziesięć lat od otwarcia całego 152 kilometrowego odcinka AmberOne Autostrady A1. Z tej okazji wspominamy i podsumowujemy kilka ważnych faktów i ciekawych zagadnień dotyczących zmian, jakie zaszły na naszej Autostradzie w ostatniej dekadzie.

Od momentu otwarcia AmberOne Autostradą A1 przejechało prawie 200 milionów pojazdów. W pierwszych latach funkcjonowania autostrady natężenie ruchu wahało się między 12 a 13 milionami pojazdów rocznie, obecnie roczne natężenie ruchu sięga 20 milionów.

Ciekawostki
• Przez dziesięć lat funkcjonowania autostrady skorzystało z niej ponad 195 milionów pojazdów
• Rok 2018 charakteryzował się największym natężeniem ruchu: aż 21 012 969 pojazdów
• Największy ruch dobowy miał miejsce 12 sierpnia 2017 roku i wyniósł 101 000 pojazdów
• W początkowych latach pojazdy ciężarowe stanowiły 11%, a obecnie ich udział w ruchu wzrósł do 22%
• 10 lat temu 73% transakcji to transakcje gotówkowe, obecnie dominującą formą są płatności bezgotówkowe, które sięgają aż 72%

Zmiany widoczne są także w wielkości Placów Poboru Opłat. 10 lat temu PPO Rusocin miał 8 bramek zjazdowych i 5 wjazdowych, a PPO Nowa Wieś 6 pasów zjazdowych i 3 wjazdowe. Po dziesięciu latach PPO Rusocin ma 10 bramek zjazdowych i 5 bramek wjazdowych, które dzięki bramkom rewersyjnym można zwiększać do 7 bramek wjazdowych. PPO Nowa Wieś 8 bramek zjazdowych i 4 wjazdowe, które dzięki bramkom rewersyjnym można zwiększyć do 6 bramek wjazdowych, a już niebawem liczba bramek zjazdowych zrówna się z PPO Rusocin tj. 10 bramek zjazdowych!

Staramy się także minimalizować oddziaływanie naszej infrastruktury na środowisko. W tym celu sukcesywnie podejmujemy działania proekologiczne. Na MOP Kleszczewko kilka lat temu zamontowaliśmy kolektory słoneczne. W ubiegłym roku na MOP Olsze rozpoczęliśmy segregację śmieci i zamontowaliśmy specjalne pojemniki dla naszych podróżnych. Od 2020 roku stopniowo wymieniamy także oświetlenie autostradowe na ledowe, bardziej przyjazne środowisku. Wiosną 2021 wysialiśmy pierwszą autostradową łąkę kwietną, a kolejne hektary będą wysiewane w następnych latach. Docelowo łąki kwietne mają szansę zastąpić część terenów zielonych obecnie obsianych trawą.

AmberOne Autostrada A1 nie ustaje w staraniach zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach, od początku swej działalności stawiając przede wszystkim na działania edukacyjno-prewencyjne. Za nami wiele odsłon nagradzanej kampanii „Bezpieczeństwo, moje drugie imię”, które dotyczyły m.in. prędkości, pierwszej pomocy, poprawnego zapinania pasów, zasad zatrzymywania się podczas awarii na autostradzie, czy nasza tegoroczna akcja „Licz do zera” skupiająca się na 4 zasadach bezpieczeństwa których nieprzestrzeganie jest najczęstszą przyczyną wypadków: prędkość, zmęczenie, niebezpieczna odległość między pojazdami czy dekoncentracja urządzeniami elektronicznymi.

Wisienką na torcie wśród prowadzonych kampanii jest #SzanujmySię, dedykowana kierowcom zawodowym, która przypomina nie tylko o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. Jej główny akcent położony jest na aspekt osobistej motywacji każdego z kierowców, którzy co dzień na drogach dokonują wyboru: postąpić dobrze czy źle.

 

Km 17+24: Ruch odbywa się dwoma pasami w kierunku Gdańska i jednym pasem w kierunku Łodzi.

Dowiedz sie więcej