Więcej

Savoir-vivre na plaży

Marzysz o wypoczynku nad morzem, ale obawiasz się, że uniemożliwi Ci go irytujące zachowanie „współplażowiczów”? A może zaczniesz od rachunku sumienia i zastanowisz się, czy Twoje zachowanie także nie denerwuje innych? Plaża, jak każde miejsce publiczne to przestrzeń, w której nie można zapominać o dobrych manierach i stylu.

Przedstawiamy kilka żelaznych zasad, o których powinieneś pamiętać podczas wakacji.

  • Jeśli spędzasz wakacje z dziećmi zwróć im uwagę by nie hałasowały i bawiły się w miejscach, które nie zakłócą spokoju innym. Nikt nie lubi, gdy wybiegające z wody dziecko zachlapie go wodą i obsypie piaskiem koc na którym leży.
  • Hałas dotyczy również Ciebie – głośne słuchanie muzyki w zatłoczonych miejscach to nienajlepszy pomysł.
  • Dbaj o porządek. Nie zostawiaj po sobie papierków, ogryzek oraz puszek.
  • Nie pij alkoholu na plaży – połączenie ze słońcem jest bardzo ryzykowne dla Twojego zdrowia.
  • Nie pal papierosów. Pomimo braku zakazu na niektórych polskich plażach to uciążliwe, zwłaszcza dla osób niepalących lub przebywających z dziećmi.
  • Wybierając się na plażę załóż wcześniej strój kąpielowy – poza wyznaczonymi miejscami, przebieranie się na oczach innych jest niestosowne. Jeśli idziesz na zakupy lub na spacer zanim wejdziesz do miejsca, gdzie przebywają inni turyści – załóż na strój ubranie.
  • Pamiętaj, że parawany zostały stworzone, aby odgrodzić się od wiatru i nadmiernej ilości piasku – nie po to by odseparować się od ludzi i stworzyć prywatną część na plaży.
  • Rozbijając parasol zwróć uwagę na to czy nie przeszkadza on i nie tworzy cienia również osobom w Twoim otoczeniu.
  • W miesiącach wakacyjnych przyprowadzanie psa na plażę jest całkowicie zabronione i może grozić mandatem w wysokości do 500 zł. Jeśli chcesz spędzić ze swoim czworonogiem czas nad morzem poszukaj miejsc, które są do tego wyznaczone.

Km 35+43: Węzeł Pelplin jest zamknięty w kierunku Gdańska.
Ruch odbywa się dwoma pasami w kierunku Łodzi i jednym pasem w kierunku Gdańska.
MOP Olsze jest zamknięty w kierunku Gdańska.

Km 9+17: Węzeł Stanisławie jest zamknięty w kierunku Łodzi.
Ruch  odbywa się dwoma pasami w kierunku Gdańska  i jednym pasem w kierunku Łodzi.

Dowiedz sie więcej