Więcej

WIOSENNY PORADNIK CZYLI PRZYGOTUJ AUTO NA WIOSNĘ!

Tegoroczna zima była wyjątkowo sroga. Wasze samochody codziennie zmagały się z błotem, wilgocią, solą i wahaniami temperatur. To wszystko mogło doprowadzić je do gorszej kondycji niż jesienią, a jeśli w odpowiednim czasie nie usuniecie skutków zimy – ich stan będzie się pogarszał. Wymiana opon to nie wszystko. Waszym autom przyda się gruntowny wiosenny przegląd!

OPONY

Ogumienie na letnie powinniście wymienić, gdy średnia temperatura dzienna ustabilizuje się na poziomie 7°C. Nie zwlekajcie dłużej, bo zimowe opony zdecydowanie szybciej zużywają się w wyższych temperaturach, a droga hamowania wydłuża nawet o kilkanaście metrów w stosunku do letnich.

KAROSERIA

Auto po zimie należy dokładnie umyć, nie zapominając o podwoziu i nadkolach. Resztki soli, błota i śniegu mogą bowiem przyczyniać się do powstawania rdzy. Lakier można oczyścić za pomocą glinkowania. Koniecznie skontrolujcie, czy na nadwoziu nie pojawiły się ubytki lakieru.

HAMULCE

Płyn hamulcowy jest bardzo podatny na wilgoć, a obecność w nim wody wpływa na spadek skuteczności hamowania. Obejrzyjcie też w jakim stanie są tarcze i klocki w Waszych samochodach – zimą dużo częściej z nich korzystaliście. Układ zawieszenia i stan stabilizatorów, które zimą są wystawiane na ciężką próbę, warto sprawdzić w warsztacie samochodowym.

PŁYNY

Wiosna to dobry czas na sprawdzenie i wymianę płynów, w tym oleju silnikowego, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego i oleju do układu wspomagania. Płyn do spryskiwaczy również wymieńcie na letni – jest nie tylko tańszy od zimowego, ale też lepiej radzi sobie przy wyższych temperaturach.

OŚWIETLENIE

Przez zimę w kloszach lamp mogła pojawić się wilgoć, a sól spowodować korozję styków. Sprawdźcie lampy przednie: mijania, drogowe, postojowe, światła tylne, kierunkowskazy, światła stopu i oświetlenie tablicy rejestracyjnej.

WYCIERACZKI

Szorowanie po zamarzniętej szybie mogło doprowadzić Wasze wycieraczki do kiepskiej kondycji. Jeśli zostały uszkodzone – będą zbierały mniej wody. Dodatkowo, zużyte ogumienie uszkadza szybę, której wymiana jest kosztowna. Żeby tego uniknąć – lepiej wymienić je na nowe.

FILTRY

Filtr kabinowy przez okres zimowy był mocno narażony na działanie wilgoci, przez co mógł stać się miejscem rozwoju grzybów i pleśni. Wymiana usprawni funkcjonowanie układu wentylacyjnego. Nie zapomnijcie też odgrzybić klimatyzacji i sprawdzić czy odpowiednio chłodzi i oczyszcza powietrze.

 

Ruch  odbywa się dwoma pasami w kierunku Gdańska  i jednym pasem w kierunku Łodzi.

Węzeł Stanisławie jest zamknięty w kierunku Łodzi.

Na remontowanym odcinku  obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h.