Zapraszamy wszystkich Podróżnych do udziału w naszym programie i od razu rzucamy wyzwanie! #ZdobądźSzacun to nazwa o zamierzonej dwuznaczności. Po pierwsze: motywujemy do starań o szacunek „za kółkiem”, po drugie: nagradzamy, bo #szacuny to nasza wirtualna waluta, którą można zdobywać w programie i wymieniać na nagrody.
Program jest dostępny w naszej bezpłatnej aplikacji AmberOne. Aby wziąć udział, zdobywać szacun i nagrody, wystarczy:
- dołączyć, czyli założyć swoje indywidualne konto
- rozwiązywać zadania, zagadki i inne atrakcyjne wyzwania
- odbierać nagrody, czyli bilety do kin, teatrów i atrakcji turystycznych
Brzmi dobrze? Przejdźmy do szczegółów.
Obecną edycję programu #ZdobądźSzacun adresujemy do kierowców, zwłaszcza podróżujących regularnie AmberOne Autostradą A1, oraz do osób na kursach prawa jazdy. Dlaczego? Naszym tegorocznym tematem przewodnim są nawyki za kierownicą. Te złe, te dobre, i oczywiście zmiana złych na dobre. Kursanci prawa jazdy mają lepiej – ich nawyki dopiero się kształtują. Kierowcy mają trudniej, bo często przez lata wyrobili w sobie niefortunne przyzwyczajenia, których zmiana jest pewnym wyzwaniem…
I tu z pomocą przychodzi program #ZdobądźSzacun, bo w nim powtarzamy, powtarzamy, powtarzamy – a to właśnie jest podstawowy warunek sukcesu, czyli zmiany złych nawyków na dobre! Inne warunki, którymi również wspieramy Twój sukces, to satysfakcja i gratyfikacja, czyli #szacuny i nagrody.
Warto? Jasne, że warto.
Zatem, jeśli jesteś już kierowcą lub jesteś na kursie prawa jazdy w jednym z Ośrodków Szkolenia Kierowców uczestniczących w naszym programie – dołącz i zdobądź prawdziwy szacun! Na początek skorzystaj z poniższej instrukcji w 4 krokach.
Wyzwań w programie jest sporo. Część z nich możesz rozwiązać od razu po przystąpieniu do programu, a część będzie pojawiać się sukcesywnie w regularnych odstępach czasowych – więc sprawdzaj, co nowego.
Zasada jest prosta: im więcej szacunów zdobywasz, tym więcej nagród biletów wygrywasz. W Twoim panelu w aplikacji wszystko odbywa się automatycznie, więc możesz widzieć jak na dłoni, ile masz już #szacunów i które nagrody są już w Twoim zasięgu.
Zwróć uwagę, że oprócz zadań w aplikacji możesz zdobywać dodatkowe #szacuny za polecenie programu znajomym, za udział w cyklu wakacyjnych eventów na autostradowych MOPach oraz za dobry nawyk robienia przerw na odpoczynek w dłuższej podróży (instrukcję znajdziesz na naszych MOPach już wkrótce).
Wszystkie zasady i mechanizm działania programu są dokładnie opisane w Regulaminie.
Program autostradowy #ZdobądźSzacun jest elementem kampanii pod hasłem SzanujMY SIĘ, którą prowadzimy w różnych odsłonach od kilku lat. Ideą i intencją jest inspirować uczestników ruchu drogowego do autorefleksji nad swoimi zachowaniami i nawykami. Mówimy: szanujmy się, mając na myśli nową zasadę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To prosta zasada: życzliwość zamiast agresji, odpowiedzialność zamiast rywalizacji, szacunek zamiast lekceważenia innych uczestników ruchu.
Tegoroczny temat przewodni, czyli nawyki za kierownicą, a konkretnie zmiana złych na dobre, to idea bliska działalności Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu, które partnerują programowi autostradowemu.
– Przyłączyliśmy się bez zastanowienia do programu #ZdobądźSzacun organizowanego przez AmberOne Autostradę A1, ponieważ sami od 26 lat angażujemy siły i działania, by po drogach poruszali się rozważni kierowcy i świadomi zasad piesi – mówi Luiza Skrobiszewska, naczelnik Wydziału Edukacji Komunikacyjnej i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego WORD w Toruniu. – Kierowców, którzy mają „złe” nawyki za kierownicą jest niestety wciąż bardzo wielu. Spotykamy się z nimi przy okazji szkoleń redukujących punkty karne i szkoleń reedukacyjnych dla kierowców. Jeśli chcemy, by na naszych drogach było bezpieczniej to MY, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego musimy o to zadbać, więc niech każdy z nas #ZdobędzieSzacun na drodze poprzez zmianę złych nawyków za kierownicą.
– Jako kierowcy często mamy tendencje do wyrabiania w sobie pewnych nawyków za kierownicą. – mówi Roman Nowak, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku. – Jedni nierzadko zmieniają swoją pozycję za kierownicą odbiegając od wskazówek, które przekazywał im instruktor podczas nauki jazdy, zmieniają ułożenie rąk na kole kierownicy z „za piętnaście trzecia” na całkowicie inne, a nawet operując kierownicą tylko jedną ręką. Inni podczas jazdy korzystają z telefonu, który wymaga trzymania go w ręce, a pasażerowi pozwalają na trzymanie nóg na desce rozdzielczej w miejscu, gdzie znajduje się poduszka powietrzna. Te wszystkie przykłady są bardzo niebezpieczne i mogą okazać się tragiczne w skutkach. Niezwykle istotnym jest uświadomienie sobie, że m.in. powyższe nawyki są do szybkiego wyeliminowania, gdyż mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podczas podróży. Celem, który przyświeca wszystkim działaniom PORD w Gdańsku, jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Współpracując z AmberOne Autostradą A1, udowadniamy, że temat bezpieczeństwa można pokazać w ciekawy sposób, a zmiana nawyków na te pożądane zapewnia satysfakcję.
Zmiana złych nawyków na dobre oznacza bezpieczniejsze podróże dla nas wszystkich. Zachowania nawykowe to aktywności podejmowane automatycznie, dlatego kluczowy jest element autorefleksji kierowców. Przyjrzenie się swoim zachowaniom „za kółkiem” i weryfikacja, czy są dobre, czy złe – oto prawdziwe wyzwanie.
Zapraszamy do programu, życząc odważnych i owocnych refleksji, a tym samym coraz bezpieczniejszych dróg.