Od lat prowadzimy kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem BEZPIECZEŃSTWO, MOJE DRUGIE IMIĘ, której celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa podróżnych na polskich drogach – nie tylko na autostradach, ale też w miastach i małych miejscowościach.
Ideą programu AmberOne Blisko Nas, który realizujemy od 2017 roku, jest wspieranie małych inicjatyw społecznych, istotnych z punktu widzenia ekologii i bezpieczeństwa na drodze, w gminach położonych wokół naszej autostrady. Społeczności lokalne mają najlepszą wiedzę o swoich potrzebach i największe chęci w udoskonalaniu infrastruktury swojej okolicy, przyczyniających się do polepszenia jakości życia tych społeczności.
AmberOne Autostrada A1 to nie tylko droga, to mnóstwo inicjatyw i działań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dziś stawiamy na prostą zasadę: SZANUJMY SIĘ! Kampania przypomina zasady bezpieczeństwa – ale nie tylko: główny akcent kładziemy na osobistą motywację każdego kierowcy, który co dzień w trasie dokonuje wyboru: postąpić dobrze czy źle.
Celem programu AmberGreen jest wdrożenie „zielonych” rozwiązań na wybranych obszarach, mających na celu ochronę klimatu. Oczekiwanym efektem naszych działań będzie zmniejszenie oddziaływania autostrady na środowisko naturalne. W ramach programu realizowane będą projekty związane ze stopniowym wprowadzaniem ekologicznych rozwiązań do infrastruktury i otoczenia na Autostradzie lub w jej pobliżu, np. ledowe oświetlenie, panele solarne, segregacja odpadów na MOPach, współpraca z pszczelarzami, nasadzenia roślin czy edukacja ekologiczna.
Kodeks Etyczny
Polityka jakości
Polityka BHP
Polityka GTC dla wykonawców
Odpowiedzialność Społeczna Biznesu (CSR)
Konkurs AmberOne Blisko Nas jest organizowany od 2017 roku w ramach programu AmberOne Blisko Nas, którego odbiorcami są gminy, przez które przebiega AmberOne Autostrada A1.
Od 2008 roku Gdańsk Transport Company S.A. organizuje konkurs plastyczny na świąteczną kartkę autostradową dla dzieci z kujawsko-pomorskich placówek wychowawczo-opiekuńczych.
Zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie dowolną techniką graficzną kartki świąteczno-noworocznej zawierającej motyw autostradowy. Zwycięska praca staje się bazą kartki świątecznej rozsyłanej do klientów firmy. Laureaci konkursu otrzymują nagrody rzeczowe, natomiast placówka opiekuńcza nagrodę pieniężną, która przeznaczana jest na wyjazd wakacyjny.
Dodatkowo przy okazji organizacji konkursu pracownicy GTC organizują zbiórkę odzieży dla wychowanków placówek biorących udział w konkursie.
Konkurs AmberGreen realizowany jest od 2020 roku jego ideą jest – oprócz zwiększenia atrakcyjności gminy – przede wszystkim redukcja CO2 i zwiększenie produkcji tlenu w regionach położonych w pobliżu drogi szybkiego ruchu.
W projektach, które mogą ubiegać się o dofinansowanie preferowane są nasadzenia składające się drzew i krzewów liściastych, ponieważ celem projektu jest kompensacja CO2 emitowanego przez użytkowników autostrady oraz stworzenie miejsc do odpoczynku i relaksu dla mieszkańców. Dodatkowo punktowane będą projekty uwzględniające tworzenie kwietnych łąk oraz miejsc przyjaznym pszczołom i innym owadom zapylającym.
Beneficjentami dofinansowania mogą być jednostki samorządowe oraz urzędy, które mają siedzibę na terenie gminy, na której terenie ma być realizowany projekt, zgłoszony w ramach dofinansowania.
Nabór wniosków zakończono.
Zwycięzcami tegorocznej edycji zostały gmina Pruszcz Gdański, Pelplin oraz Pszczółki.
Odcinek: kierunek Gdańsk
Węzeł Swarożyn